Magyarország a kezdettől fogva figyelmeztetett: a szankciók nem működnek
Ezt a tényt már a liberális sajtó sem tagadja.
Az Európai Unió bevándorláspolitikai stratégiája éppen hogy most születik meg, Magyarország azonban egyetlen plusz menedékkérő ügyét sem hajlandó elbírálni.
„A kormány adatai szerint 8 millió »bevándorlásról és terrorizmusról« szóló kérdőívet küldtek ki szerte az országba, ebből 1 millió 254 érkezett vissza, tehát az összes kiküldött ív alig több mint 15 százaléka.
Orbán Viktor olvasatában ez a 15 százaléknyi visszaküldő jelenti a magyar embereket. Tusványosi beszédében a konzultáció eredményeit úgy interpretálta, hogy a »magyar emberek« (a kérdőívet visszaküldők kétharmada) kétharmada fontosnak tartja a terrorizmus térnyerésének kérdését, valamint, hogy a »magyar emberek« háromnegyede gondolja úgy, hogy a bevándorlók a magyarok megélhetését, munkahelyét veszélyeztetik. Mindez a valóságban azt jelenti, hogy a megkérdezettek 8,3 százaléka tartja fontosnak a kérdést, és 9,3 százaléka érzi veszélyben a magyarok munkahelyét. (...)
Tovább elemezve a konzultáció eredményeit, Orbán kimutatta, hogy a magyarok négyötöde szerint megbukott Brüsszel megközelítése a bevándorlás kérdésében. Azon kívül, hogy a magyar emberek továbbra sem megfeleltethetőek a válaszadók 15 százalékával, az Európai Unió bevándorláspolitikai stratégiája éppenhogy most születik meg, (ez alapján a tagállamok önkéntesen vállalják majd a menekülthullám okozta pluszterheket) Magyarország azonban egyetlen plusz menedékkérő ügyét sem hajlandó elbírálni, így tulajdonképpen mi vagyunk azok, akik kimaradunk a közös erőfeszítésből. Persze erre nyilvánvaló indokunk a sokszorosára duzzadt menedékkérő-hullám, de azért az szimbolikusan mégsem túl gáláns, hogy egyetlen plusz menedékkérővel sem vagyunk hajlandóak számolni.”